خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / دانلود کتاب و مقاله / دلایل تخم ریزی غیر یکنواخت در ملکه زنبورعسل

دلایل تخم ریزی غیر یکنواخت در ملکه زنبورعسل

یکی از علائم ملکه زنبور عسل خوب و مطلوب ، یکنواختی سطح تخم ریزی در روی شان است و وجود سلول های خالی در بین شفیره ها ، از علائم نامطلوب بودن ملکه می باشد.

دلایل عدم یکنواختی سطح تخم ریزی ملکه عبارتند از:

 

الف)  مهمترین عامل عدم یکنواختی سطح تخم ریزی ،مربوط به نرهای دیپلوئید است.با توجه به اینکه تعیین جنسیت در زنبور عسل ، توسط آلل های جنسی مختلف در یک جایگاه ژنی صورت می گیرد ، در زمانی که آلل های مشابه در جایگاه مذکور کنار هم قرار می گیرند ، نر دیپلوئید به وجود می آید که معمولا چند ساعت پس از تفریخ تخم ، توسط کارگران خورده می شود ، دلیل خورده شدن لاروها ، فرمون است وجود یا عدم وجود این فرمون در نر دیپلوئید ، باعث حذف آن می شود.
در اثر آمیزش های خویشاوندی زیاد و بالا رفتن هموزیگوتی آلل های جنسی در یک جمعیت و در ملکه ، تعداد این سلول ها خالی بیشتر می شود که گاهی هموزیگوتی ، به بالاتر از ۵۰ درصد می رسد ؛ این یک مشکل ژنتیکی است و باید با دقت در انتخاب کلنی های پدری و مادری جلوگیری از آمیزش های خویشاوندی ، درصد هموزیگوتی آلل های جنسی و سلولهای خالی را پائین آورده و راندمان کلنی را بالا ببریم

 

ب)  گاهی تخم ملکه های جوان بارور نیست ، قابلیت رشد و نمو ندارد و مراحل جنینی آنها طی نمی شود ، معمولا کارگران این نوع تخم ها را بیرون می ریزند یا تخم خشک می شود. این عارضه را در زنبوران ، ملکه تخم عقیمی می نامند. این حالت به ندرت اتفاق می افتد ولی باعث کاهش جمعیت می شود و دلیل آن ژنتیکی است.

 

 

 

ه)  پرورش نرها در داخل سلول های کارگر که وقتی ملکه تخم های نر را داخل سلول های کارگر می گذارد ، لاروهای حاصل قدرت ادامه حیات ندارند و می میرند و در نتیجه ، سطح تخم ریزی شده از یکنواختی برخوردار نخواهد بود.

 

و)  عدم نظافت سلول ها توسط کارگران، هنگامی که لاروها به دلائلی می میرند ، باعث عدم یکنواختی می شود.
منبع : irbee.ir

مطلب پیشنهادی

آموزش تولید ژل رویال

آموزش تولید ژل رویال

آموزش تولید ژل رویال    با تکنیکی جدید و بسیار آسان و کاربردی سیروس نعمتی دانشجوی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

پیش فروش ملکه کارنیکا برای سال 1399 آغاز شد. تلفن تماس 2503 144 0911 (مهندس ولی پور)

فروش ویژه خمیرشیرین و کیک گرده

10% تخفیف همراه با ارسال رایگان

تلفن سفارش : 2503 144 0911