کلنی های چند ملکه ای

در یک کندو فقط یک ملکه می تواند تخم ریزی کند و در صورت افزایش تعداد ملکه ،یکی از ملکه ها که از توانایی بیشتری برخودار هست سایر ملکه ها را از بین می برد.

لذا برای دست یابی به تعداد ملکه بیشتر در یک کندو باید از روش های دیگری استفاده نمود که در این مقاله یک روش برای کندو های چند ملکه ای ارائه شده است ، کندویی که میزبان چند ملکه هم زمان هست باید در زمان تاسیس فاقد ملکه بوده بگونه ای که براحتی پذیرای ملکه ها گردد ، و همین طورملکه ها باید برای در امان ماندن از کشتار توسط یکدیگر مورد قطع عضو آرواره بالا قرار گیرند وسپس معرفی شوند این ملکه ها که زمان معرفی حدودا ۶ ماه سن دارند وهمین طور جمعیت پذیرنده باید آمادگی پذیرش این ملکه ها را داشته باشند

چند روز بعد ، تخم گذاری را شروع کرده و از آنجایی که باهم تخم می گذارند قابها را زود از تخم پر می کنند ومی توان از این قابهای تخم برای مصارفی مانند : افزایش جمعیت سایر کندوها ، تولید لاروهای هم سن جهت پیوند ، بانک ملکه و غیره استفاده نمود.

محمد رضا کوهی

 

مقدمه :

یک کندوی زنبورعسل برای تولید بیشترعسل و سایر محصولات زنبور ، نیاز به جمعیت بیشتری دارد و زنبورداران سعی می کنند که با کارهایی مناسب ، مانند کوچ به مناطق گرمسیر ، تحریک زود هنگام وانواع تقویت ها ، همین طور سیستم سنتی دوملکه ای کندوها را برای فصل تولید پرجمعیت کنند و راههای متعددی را تجربه کرده وبه نتایجی دست یافته اند .

در اینجا آخرین روش مورد بررسی قرار می گیرد و از تولید کلنی هایی با چند ملکه صحبت می شود ، این کلنی ها چند سالی است که در کشور چین مورد استفاده قرار می گیرند .

 

۱: آماده سازی کندو…

برای سازماندهی کندوی چند ملکه ای ابتدا باید یک کندوی سالم که هیچ سوراخ و یا حفره ای در بدنه نداشته باشد و همچنین دارای کف کاملا صاف و بدون درز باشد انتخاب شود .

چراکه ملکه ها بعد از معرفی و در یکی دو ساعت اول به علت نامانوس بودن شدید محیط چند ملکه ای امکان رفتن به درون حفره و یا حتی خارج شدن از کندو را دارند و یا با قرار گرفتن در زیر زهواره پایینی قاب هنگام گذاشتن قاب درون کندو امکان له شدن ملکه به علت کف ناصاف هست که با انتخاب کندوی استاندارد این مسائل خود بخود حل می شود.

بعد از این باید معین کنیم که می خواهیم  چند ملکه در یک کندو داشته باشیم ، بطور مثال برای یک کلنی ۵ ملکه ای باید ۵ تا ۶ قاب جمعیت که عمدتا پرستار هستند در نظر گرفت .

تعداد قاب جمعیت بسته به تعداد ملکه مورد نظر بستگی دارد … مثلا برای ۳ ملکه ۴ تا ۵ قاب جمعیت کافی است .

این می تواند خود مبنایی برای تولید سایرکلنی ها از نظر جمعیت و تعداد ملکه باشد که اینجا در مورد سازماندهی کندو با ۵ ملکه صحبت می شود ، ضمن اینکه برای داشتن مثلا ۵ ملکه در یک کندو باید ۶ تا ۷ ملکه را آماده کرد که اگر در پذیرش و یا بعدها یکی از بین رفت کماکان کندو ۵ ملکه باشد !

برای معرفی ملکه ها باید کندو بدون ملکه باشد و برای موفقیت در معرفی از این روش میتوان استفاده کرد…

در صبح یک کندو را با چند قاب عسل و گرده در حدود ۱۰ تا ۱۵ متر دورتر از زنبورستان قرار داده و برای جلوگیری از غارت ، دریچه آن را بسته و یک پوشش مانند گونی و یا یک درب کندو را در جلوی کندوی مورد نظر برای در امان ماندن زنبور ها از آلوده شدن با خاک گذاشته و سپس یک کندو با ۸ تا ۱۰ قاب جمعیت را یتیم کرده و جمعیت آن را در جلوی این کندو برس کنید تا زنبور های صحرا گرد آن به محل اولیه خود برگردند ، چرا که این زنبور ها ملکه را به راحتی نمی پذیرند.

و همچنین با توجه به جمعیت مسن برگشته به کندوی یتیم شده ، تعدادی قاب حاوی تخم و غیره را به آن داده و ملکه را به کندویش بر میگردانیم .

و اگر قاب تخمی و یا لاروی اضافه بود به سایر کندوها می دهیم.

از طرف دیگر دریچه کندو چند ملکه ای را باز کرده تا زنبورها وارد آن شوند . در این حال کندو را ۲ تا ۳ روز یتیم نگه دارید تا راحت تر پذیرای ملکه ها باشند . سپس ملکه ها را معرفی می کنیم .

دقت کنید که ممکن است تعدادی زنبور مسن در کندو باشد و به ملکه حمله کنند.

در این صورت باید ملکه ها را خارج کرده و کندو را بازسازی کرد .

اینکه در صبح آماده سازی انجام شود برای این است که در بعد ظهر تمام زنبور هایی که حتی تجربه یک بار پرواز زا دارند به محل قبلی خود باز میگردند . 

برای جلوگیری از کاهش جمعیت کندو مزبور و همین طور برای پرستاری هر هفته باید یک قاب شفیره در حال تولد به آن داد . 

این کندو را باید به علت تغذیه فراوان لاروها مرتب تغذیه کرده و آن را به حالت چرای در مزرعه رها نکرد . 

باید در این کندوها به علت نبودن زنبورهای مدافع ، مراغب غارت گری بوده .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ملکه کارنیکا، جفت خورده + تلقیح مصنوعی + باکره برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید...