نظر شخصی در خصوص نژادهای زنبورعسل

بسیاری از دوستان در خصوص چگونگی و کارایی انواع نژادهای زنبور عسل سوالاتی پرسیده اند .

همانطور که قبلا هم مطرح شد هیچ نژادی در محیطی جز محیط زیست بومی و یا شبیه زیست بوم خود نمیتواند حداکثر عملکرد را داشته باشد و در دنیا ده ها نژاد زنبور عسل شناسایی و استفاده میشود.

در حال حاضر در زنبورداری صنعتی به منظور تولید عسل، گرده و زنبور پاکتی از ملکه های هیبرید استفاده میشود که از مهم ترین آنها میتوان به هیبریدهای میدنایت و استارلاین شرکت دادانت در آمریکا و یا لاین باکفست تولید شده در انگلستان توسط کشیش آلمانی برادر آدام اشاره نمود .

در خصوص نژادهای اصیل میتوان از کارپاتیکای روسیه به دلیل مقاومت ویژه و رفتارخاصش در مقابل کنه واروا و کنه آکارآپیس به عنوان نژاد برتر آینده جهان نام برد .

در مرکز اروپا محبوبترین نژاد کارنیکاست که در صورتیکه بتوان به نیازهای اکولوژیکی آن پاسخ داد میتواند در سایر نقاط مستعد جهان کارآمد باشد و در صورتیکه زنبورداری در نقاط خشن تر با استرس های محیطی بیش تر انجام می شود میتوان از نژاد قفقازی استفاده نمود .

برای زنبورداری در نقاط گرمسیر نژادهای آفریقایی نظیر جمنیتیکا توصیه شده است و در خصوص محصولات تخصصی نظیر ژل رویال از هیبرید چینی که مشتق از ملکه بومی مشکی رنگ نژاد چین و لگوستیکاست بهره برداری می نمایند .

و اگر هدف زنبوردارن تولید زنبور پاکتی و گرده افشانی باغات اباشد از نژاد لگوستیکا استفاده می کنند .

سایر نقاط دنیا ترجیح میدهند از نژادهای بومی خود استفاده نمایند .

فرق اساسی هیبریدها با نژاد های خالص در این است که هیبریدها حاصل تلاقی لاین های یک یا چند نژاد خالص بوده و به دلیل تفرق صفات صرفا یکبار مصرف می باشند ولی از نژادهای خالص میتوان ملکه تولید کرد.

نوشته استاد مجید اسدی، اهواز

توضیح در مورد نژادهای زنبورعسل
توضیح در مورد نژادهای زنبورعسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ملکه کارنیکا، جفت خورده + تلقیح مصنوعی + باکره برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید...