خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / لوازم زنبورداری / نقد و بررسی کندوهای فلوهایو

نقد و بررسی کندوهای فلوهایو

زحمت کمتر ، لذت بیشتر ؟!! شعار پدر و پسر استرالیایی…

سالها پیش ” سیدر اندرسون Cedar Anderson ” جوان زنبوردار استرالیایی در یک روز ابری ، نزدیک غروب برای گرفتن عسل یکی از کندوهایش آماده می شود. لباس و کلاه و دستکش می پوشد و کار را شروع می کند. از لحظه ای که در کندو را باز می کند زنبورها به سرش می ریزند و حسابی از خجالتش در می آیند. به سختی کندو را جمع می کند و فرار را بر قرار ترجیح می دهد .

درد نیش ها و سر و روی باد کرده این سؤال را در ذهنش به وجود می آورد که آیا راه بهتری برای گرفتن عسل وجود ندارد؟

همین می شود که او و پدرش ” استوارت اندرسون Stuart Anderson ” یک دهه از زندگیشان را برای کار روی این ایده صرف می کنند و در آخر آرزوی زنبوردارها برای برداشت آسان عسل را محقق می کنند.

کندوی فلو هایو (Flow™ hive ) نتیجه پشت کار ده سالۀ آنهاست.

فلو هایو از چند قاب پلاستیکی تشکیل شده است. سلول های پلاستیکی این قابها از چیده شدن نوارهایی در کنار هم تشکیل می شوند. نیمی از هر سلول شش ضلعی در یک نوار و نیم دیگر آن در نوار مجاور قرار دارد. چفت شدن این دو نوار، سلولی را می سازد که زنبورها آن را با موم تکمیل خواهند کرد.

ضلع انتهایی قاب و دیواره پشتی کندو شفاف هستند. بنا براین زنبوردار بدون آنکه نیاز به باز کردن کندو داشته باشد وضعیت عسل داخل سلول ها و شروع پولک کردن آن توسط زنبورها را می بیند. برای برداشت عسل یک آچار فلزی شبیه به یک آچار آلن بلند داخل محل تعبیه شده در قسمت بالای قاب می شود و با چرخاندن ۹۰ درجه آن ، نوارهای پلاستیکی تشکیل دهندۀ سلول ها یکی در میان از جای خود حرکت کرده و سلول ها دو نیم می شوند.

عسل داخل سلول های شکسته شده به سمت پایین جریان پیدا می کند. با توجه به شیب سلول ها به سمت داخل، عسل روی زنبورهای مستقر روی قاب نمی ریزد.

در طول قسمت پایینی قاب یک لولۀ پلاستیکی تعبیه شده که عسل های فروریخته از طریق شلنگی که به انتهای آن متصل می شود مستقیماً داخل شیشۀ عسل خواهد ریخت.

با بازگرداندن آچار فلزی به حالت اول خود سلولهای شکسته شده به حالت اول بر می گردند و قاب برای استفاده مجدد زنبورها آماده است.

هرچند این موزیانه ترین کلاه برداری اززنبوران عسل در طول تاریخ است اما واقعاً استرس و تلفات زنبورها و زحمات زیاد زنبوردارها برای برداشت عسل را از بین می برد.

سیدر اندرسون هم اکنون با ارائۀ مجموعۀ سه قابی به قیمت ۲۶۰ دلار ، شش قابی ۳۹۰ دلار و کندوی کامل فلو هایو به قیمت ۶۷۰ دلار در آستانۀ تبدیل شدن به یک زنبوردار میلیاردر است.

اختراع او این ارزش را داشته است که دیلی تلگراف ، نیویورک تایمز ، واشنگتن پست ، سی ان ان و بسیاری دیگر از معروف ترین رسانه های جهان به بازتاب این نوآوری اعجاب انگیز بپردازند.

 

کندوی روان چطور کار می کند ؟

 

نقد و بررسی استاد رحمان رحمانی پرست:

وای! باز هم کلید! خاهشا کلید را نچرخانید, ممکن است سر زنبورهای عسل داخل سلول ها باشد و له شوند!

چقدر باید منتظر بمانیم تا عسل ها از قاب ها تخلیه شوند؟

چقدر باید شیشه های شکستنی را به زنبورستان و از آنجا به انبار انتقال دهیم؟

چقدر تک به تک برای هر لوله استخراج شیشه بچینیم؟

چه کسی باید مواظب غارت نشدن شیشه های سر باز باشد؟

اگر ظرف و ظروفی نیاز نیست پس این ظرف های شیشه ای چیستند؟

سر و صدا؟ مگر در روش های دیگر برداشت سر و صدایی هست؟

اگر وزنه سنگینی برنمی دارید پس عسل ها را چه می کنید؟

تجهیزات این کندوها گران قیمت ترند یا یک استراکتور ساده؟

این جوان باید بداند که در هوای ابری و آن هم نزدیک غروب, زنبور عصبانی می باشد و نباید بازدید شود!

نژاد زنبورهایش آنقدر وحشی بوده که ایشان حتی دستکش هم استفاده می نموده است! بهتر نبود کمی به فکر اصلاح نژاد زنبورهایش باشد؟

با این که کلاه داشته, اما سر و صورتش نیش خورده است؟!

با اینکه زنبوردار بوده اما مثل تازه کارها, بدنش در اثر نیش زنبور باد کرده است؟!

و اینجاست که به فکر راه بهتری برای پول درآوردن می افتد. ده سال تلاش برای شما زنبوردار گرامی و نه خود و کشورش؟!! یعنی بخش غم انگیز رمان اینجاست که این پدر و پسر فقط برای رضای خدا و زنبورداران دیگر کشورها این کار را انجام داده اند, و نه منفعت خودشان.

بیش از دو و نیم میلیون تومان قیمت یک اسباب بازی فانتزی برای یک زنبوردار ایرانی! البته هنوز زنبور و ملکه ای داخلش نیستند و باید هزینه دریافت آن را نیز تقبل نمایید.

و نهایتا بخش اصلی مسئله!! تبلیغات خوش رنگ و لعاب رسانه های استعمار برای با خبر کردن مستعمرات خود. انواع تصاویر باکیفیت و زیبا برای متحیر کردن بیننده. کلماتی روانشناسانه برای ترغیب به خریدی مشتاقانه و …

گریه دارد! روانشناسی برای ایجاد یک متن موفق, پشتوانه دولتی برای ارائه محصول صنعتی و ایجاد اشتغال, تاجرانی باهوش برای صادرات استعمار, رسانه هایی مدرن و قوی برای نفوذ در ذهن مخاطب و…

و در عوض ما! وارد کنندگانی بی سواد و منفعت طلب, واردات اسباب بازی و خروج ارز, مسئولینی بی تفاوت, فروشندگانی حریص و خریدارانی ساده لوح! گریه ندارد؟

کار زنبورداری دارای مراحل مختلفی می باشد که راحت ترین و جذاب ترین مرحله آن بحث برداشت محصول عسل است. این مرحله از کار آنقدر دلچسب و راحت می باشد که خستگی یک فصل مشکلات کار از بدن زنبوردار در آمده و شامل تکاندن قاب های عسل کامل شده و انتقال به کارگاه استخراج می باشد. در کارگاه ابتدا پولک تراشی و بعد استخراج انجام می شود و بعد بسته بندی نیز پایان کار می باشد.

البته این روش کار کردن برای یک فرد باتجربه و آشنا به کار زنبورداری است و چون به تمام ابعاد کار تسلط دارد, وقتی صد کندوی فلو هایو را هم به ایشان به عنوان هدیه بدهید, حاضر نخواهد شد آن ها را به زنبورستانش راه دهد. اینجاست که هدف این واردات مشخص می شود.

جوانان تازه کار! قشر با انگیزه اما بی تجربه ای که اکثرا وضعیت مالی خوبی هم ندارند و به دلیل مشاهده تبلیغات این محصول و نیز مبلغی که به عنوان وام به خریدار تعلق می گیرد, به اشتباه افتاده و اقدام به خرید این اسباب بازی می نماید.

چند سال بعد نه تنها جوانی شاغل نشده, بلکه بدهکاری به جامعه اضافه شده, دنباله شغل زنبورداری بریده شده, نجاری بیکار شده و…

راستی وام! تسهیلاتی برای خرید اسباب بازی. اینکه سود واردات این کندوها چه اندازه می باشد که شرکت های وارد کننده توانسته اند بانک های کشور را راضی به مشارکت نمایند جای سوال دارد.

هرچند کسی که خودش را به خواب زده باشد, بیدار شدنی نیست, اما دلایل بیشتری را برای بی مصرف بودن این نوع کندوها ذکر می کنیم.

هیچ زنبورستانی را در دنیا مشاهده نمی نمایید که از این کندو ها استفاده نمایند و تمام کاربران این کندوها به صورت خانگی و فانتزی با این ابزار کار می کنند. دقیقا مثل افرای که در خانه یک آکواریوم دارند اما پرورش دهنده ماهی نیستند و معمولا بعد از یک سال آن را دور می اندازند. البته هیچ بعید نیست به زودی چند زنبورستان نمایشی برای ترغیب بیشتر خریداران ایجاد شود.

قاب های این کندوها پلاستیکی بوده و خواص اعجاب انگیز موم طبیعی را ندارند و این از کیفیت عسل موجود در آنها می کاهد. همچنین حتی با داشتن بهترین کیفیت باز هم در کنار عسل تجزیه خواهند شد و عسل را سمی خواهند کرد, زیرا اسید عسل بالاست.

متعلقات این کندوها زیاد است و در صورت معیوب شدن یک قطعه, باید یک کندو کاملا کنار گذاشته شود.

سقف این کندو شیب دار بوده و در زمان کوچ مشکل آفرین خواهد بود. اگر هم قابل جدا شدن باشد, خود یک بار اضافی می باشد.

واردات این نوع کندوها باعث وابستگی و خروج ارز می باشد و مسلما ضربه ای خواهد بود به اقتصاد داخلی و به ویژه صنف نجاری ها در کشور.

سخن آخر!

ما مطمئن هستیم که زنبورداران کهنه کار, برای استفاده از این نوع کندوها هیچ علاقه ای ندارند, تنها درخواست ما از عزیزان تازه کاری که قصد خرید این نوع کندو ها را دارند یک چیز است, حداقل در سال اول, زنبورداری را با این کندو ها آغاز نکنید.

گفتنی است این نوع کندو خالی از عیب نیست و درکل هرجا که بشر در فرایند طبیعی یک رویداد یا روال طبیعی دست می برد بطور قطع ایرادات و مشکلاتی هم وجود دارد که بنده حقیر با توجه به مطالب بالا و بهره مندی از سخن پیشکسوتان زنبور داری ایران به چندی از آنها اشاره میکنم …

 • جایگزینی موم پلاستیکی به جای موم طبیعی که واژه < ارگانیک > را تا حدودی زیر سوال می برد!!

 • ارتباط بین زنبور و زنبوردار تا حدودی قطع می شود !!

 • با توجه به دو گزینه بالا قیمت کندو مورد مهمی نیست ولی گرانی این کندوها از نقاط ضعف آنهاست !!

 

با تشکر

گردآورنده : علیرضا ولی پور

 

۲ دیدگاه

 1. سلام
  ببخشید این که گفتین کیفیت عسل پایین میاد ، از تجربه میگین یا در کنار اون آزمایش علمی یا مقاله علمی دارین درباره عملکرد؟
  برای پروژه دانشگاهی لازم دارم
  اگه جواب بدین ممنون میشم
  خسته نباشید

  • سلام دوست بزرگوار . بنده با این کندو کار نکردم . مطلب گذاشته شده صرفا از مطالعه چند مقاله و نظر بزرگان زنبورداری ایران برگرفته شده .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

پیش فروش ملکه کارنیکا برای سال 1399 آغاز شد. تلفن تماس 2503 144 0911 (مهندس ولی پور)

فروش ویژه خمیرشیرین و کیک گرده

10% تخفیف همراه با ارسال رایگان

تلفن سفارش : 2503 144 0911