پیش بچه و پس بچه

 

با فعال شدن سلول ملکه, ملکه مادر هم تخمریزی خود را کاهش داده و زنبوران هم از جیره غذایی آن می کاهند. به همین علت تا حدودی وزن ملکه سبک شده و قادر به پرواز می گردد.

قبل از باز شدن سلول ملکه که حدود ۱۲ روز طول می کشد, کارگران, زنبوران ملکه را به طرف سوراخ پرواز هدایت کرده و ملکه با نیمی از جمعیت در یک اجتماع ملکه سالار از کندو خارج شده و در زنبورستان به پرواز در می آید.

در این حالت ملکه قادر به پرواز طولانی نیست و روی نزدیک ترین درخت می نشیند. جمعیت کلنی هم همراه با آن به صورت خوشه آویزان می شوند. این پدیده را بچه دادن طبیعی کندو یا پیش بچه می گویند.

بعد از متولد شدن اولین ملکه, ملکه باکره به سایر سلول ها سرکشی کرده و آنها را خراب و ملکه آنها را می کشد.

در صورتی که چند ملکه در یک زمان با هم متولد شوند ممکن است یکی از این ملکه ها با یک دسته زنبور دیگر از کندو خارج شود. به این بچه یا بچه دوم یعنی پس بچه می گویند.

هر دو بچه طبیعی از یک کلنی می باشند با این تفاوت که پیش بچه دارای ملکه پیر کندو که تخم گذار است, می باشد و پس از گرفتن و مستقر شدن در کندو مجددا تخم گذاری کرده و به زندگی عادی خود ادامه می دهد. در صورتی که پس بچه, دارای ملکه باکره است و باید بعد از جفت گیری فعالیت خود را در کندو شروع نماید.

{ مرتضی علی آقایی نراقی }

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ملکه کارنیکا، جفت خورده + تلقیح مصنوعی + باکره برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید...