ژنتیک زنبور عسل به زبان ساده

بسیاری از حیوانات بطور معمول دو مجموعه کروموزم دارند که یک مجموعه آن از جنس مونث (مادر) و یک مجموعه آن از جنس مذکر (پدر) دریافت می شود.

به  این نوع حیوانات دیپلوئید یا دو کروموزمی گفته می شود (Di به معنی دو و Ploid مخفف کروموزوم).

کروموزم خود شامل مجموعه ای از ژن هاست.در زنبور عسل ، ملکه و زنبوران کارگر دارای ۳۲ کروموزم می باشند که یک مجموعه ۱۶ کروموزمی آن از اسپرم های زنبور نر و یک مجموعه ۱۶ کروموزمی آن از تخمک های ملکه منتقل می شود.

اما این قضیه در مورد زنبور نر کاملا متفاوت است و زنبور نر فقط شامل یک مجموعه ۱۶ کروموزمی است که از ملکه منتقل می شود ، به همین علت به زنبور نر هاپلوئید گفته می شود.تمام صفات ژنتیکی زنبور نر از ملکه به ارث برده می شود.

یکی از تفاوت های جفتگیری در زنبور عسل نسبت به سایر حیوانات تعدد جفتگیری ملکه است که در یک یا دو پرواز جفتگیری با ۱۰ تا ۲۰ زنبور نر جفتگیری می کند.

صحبت هایی که بعضی فروشندگان ملکه مبنی بر اینکه ملکه ۹۰ درصد خصوصیات خود را از زنبور نر به ارث می برد گمراه کننده است.

در واقع از ۵۰ درصد سهم وراثتی زنبور نر ۲۵ درصد مربوط به خود زنبور نر و ۲۵ درصدش مربوط به انتقال صفات ملکه است که هرچه درصد خلوص بالاتر برود،  ۲۵ درصد سهم ملکه افزوده میشود .

با تکرار سیکل جفتگیری این درصد را می توان طی دوره های طولانی به ۷۵ درصد یا حتی بیشتر افزایش داد ، البته این سیکل شاید چندین و چند سال زمان ببرد.

[padding right=”10%” left=”10%”][/padding]
ژنتیک زنبور عسل
ژنتیک زنبور عسل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ملکه کارنیکا، جفت خورده + تلقیح مصنوعی + باکره برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید...