خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / دانلود کتاب و مقاله / کاربردهای فرمون

کاربردهای فرمون

فرمون در زنبور عسل

مقدمه :

فرمون یک ماده متشرحه از غدد برون ریز یک موجود زنده می باشد که باعث بروز پاسخ های فیزیولوژیک یا رفتاری به وسیله موجود زنده دیگر از همان گونه می گردد، بنابراین به عنوان یک پیام شیمیایی عمل می کند .

انواع :

 ۱) فرمون در زنبور عسل مستقیما می تواند برروی سیستم عصبی مرکزی فردگیرنده عمل کند و موجب بروز پاسخ های رفتاری گردد .

فرمون هایی با این شرایط، فرمون های راه انداز (releaser) نامیده می شوند .

۲) یا اینکه می تواند شروع تغییر یا تغییرات فیزیولوژیک در دریافت کننده فرمون را موجب گردد که در نتیجه باعث حصول مجموعه ای از الگوهای رفتاری می شود، این نوع فرمون ها را فرمون های آغازگر (primer) می نامند . 

مثال هایی که در رابطه با فرمون های راه انداز از زنبورهای نیمه اجتماعی وجود دارند شامل فرمون های :

  1. جلب کننده جنسی
  2. اعلام خطر ( هشدار دهنده )
  3. ردیابی
  4. تجمعی یا گردآورنده ( همگرایی)  می باشند .

 

کاربرد فرمون در زنبور عسل
فرمون در زنبوران اجتماعی

توضیحات تکمیلی در مورد فرمون در زنبور عسل :

در رابطه با حشرات نیمه اجتماعی، پیام های فرمونی که توسط زنبوران نر یا ملکه ها به هنگام جفت گیری منتقل می شود فقط برای جنس مخالف از گونه خودشان می باشد و بنابراین لزوما فقط برای استفاده اعضای تشکیل دهنده کلنی آنها نمی باشد .

هدف اصلی سایر پیام های فرمونی، برای اعضای تشکیل دهنده کلنی توسط زنبورهای ترشح کننده فرمون می باشد . در اینجا استثناهایی وجود دارد : فرمون اعلام خطر زنبور عسل که جلوی دریچه پرواز کندو آزاد می شود، ممکن است موجب ترساندن زنبور های غارتگر کلنی بیگانه گردد .

فروکش فرمون های آزاد شده توسط زنبورهای نگهبان ممکن است مانع حملات زنبورهای مزاحم گردد .

در بیشتر شرایط اگر پیام های فرمون به زنبورهای عسل کلنی دیگر برسد یا استفاده ای نمی شود و یا اگر پیام فرمونی حاوی خبر از وجود غذا و آب باشد موجب کمک به کلنی های رقیب می گردد .

زبان فرمونی به احتمال قوی به عنوان یک زبان مشترک برای تمامی کلنی های زنبور عسل می باشد، اما این زبان می تواند توسط بوی کلنی که رایحه مشخصی را داشته باشد تحت تاثیر قرار گیرد .

این امر میتواند زبان فرمون را بی معنا ساخته و یا احتمال قبول آن به وسیله سایر کلنی ها را تقلیل دهد و حتی می تواند باعث ایجاد عکس العمل تهاجمی گردد .

روش های انتقال :

راه های زیادی وجود دارد که از آن  طریق فرمون های زنبور عسل در درون کلنی پخش می گردد و البته تا حدودی به قدرت تبخیر و پخش فرمون های مربوطه بستگی دارد .

بعضی از اجزای فرمون ها دارای قدرت تبخیر پخش بالا و وزن مولکولی کم هستند که از میان آنها فرمون اعلام خطر و جلب کننده می توانند در هوا منتقل شوند .

زنبوران عسل درشت (bumble bees)، زنبوران بدون نیش، زنبوران عسل گونه های A.mellifera و A.cerana دارای کلنی هایی می باشند که شان های موازی و

متعددی می سازند که در داخل کندوها محافظت می شوند .

به طور طبیعی درون شکاف ها یا لانه های محصور شده زندگی می کنند . شرایط سربسته داخل یک کندو دارای ارتباط مطلوبی از طریق فرمون های هوازاد دارد .

فرمون های هوازاد نوزاد به بازگشت زنبورهای چرارو به منظور آگاهی از احتیاجات غذایی کلنی کمک می کند و فرمون های هوازاد ملکه موجب آگاهی تمامی

زنبوران نسبت به حضور او خواهند شد .

در مقایسه با سایر زنبوران عسل، کلنی های apis dorsata (زنبورعسل بزرگ ) و apis florea ( زنبور عسل کوچک )، فقط شان های تک و غالبا لانه های بی حفاظ

و بی پناه می سازند .

اما دیواره و جدارهایی از زنبور کارگر که غالبا خیلی ضخیم می باشد از شانی که یک سوراخ مسقف دارد محافظت کرده، همان جایی که زنبوران خانگی فعالیت خود

را انجام میدهند و زنبوران چرارو به منظور ذخیره سازی شهد و گرده به آن وارد می شوند .

فرمون هایی در که در لانه عمل می کنند به طور نسبی غیر فرار بوده و جذب سطح بدن زنبورها از طریق تماس و دریافت های شیمیایی می گردند .

 

منبع : کتاب فرمون در زنبوران اجتماعی 

نویسنده : جان برند فری

ترجمه : محمد باقر فرشینه عدل

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

فناوری های نوین زنبورداری

ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﻮﯾﻦ در زﻧﺒﻮرداری

ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﻮﯾﻦ در زﻧﺒﻮرداری ﭼﮑﯿﺪه : زﻧﺒﻮرداری دﻗﯿﻖ زﯾﺮ ﺷﺎﺧﻪ ای از ﮐﺸﺎورزی دﻗﯿﻖ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیش فروش ملکه کارنیکا برای سال 1399 آغاز شد. تلفن تماس 2503 144 0911 (مهندس ولی پور)