تفاوت کارنیکا و کارنیولان

وقتی در مورد نژاد زنبور عسل یا حیوانات دیگر صحبت می‌شود، در اروپا، سریعاً سؤال می‌شود که منظورتان نژاد جغرافیایی یک موجود است یا نژاد «پرورشی» آن.

در رابطه با زنبور عسل می‌توان صریحاً عنوان کرد که این دو با هم تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. به گونه‌ای که نژاد جغرافیایی و طبیعی، به زنبوران بومی یک منطقه که طی میلیون‌ها سال خود را با محیط و اقلیم آن منطقه سازگار کرده‌اند، گفته می‌شود. این بدان معنی نمی باشد که این نژاد جغرافیایی در حالت طبیعی خود بهترین نژاد برای زنبورداری حرفه‌ای و صنعتی همان منطقه محسوب می‌شود.

برای مثال زنبور نژاد آفریقایی خود را با شرایط محیطی و اقلیمی آفریقا سازگار کرده و حتی مقاومت بسیاری در مقابل کنه واروا از خود نشان می‌دهد. ولی این نژاد به قدری عصبانی و نیش‌زن است که می‌توان به راحتی از خیر تولید کم عسل آن و کلا زنبورداری با این نژاد، گذشت!

نژاد پرورشی:

نژادی است که طی ده‌ها سال و حتی بیش از یک صده؛ در رابطه با اصلاح نژاد آن و تقویت پتانسیل‌های مورد نیاز آن برای یک زنبورداری صنعتی، کار و اصلاح شده، و در نهایت ژنتیکی که توانایی‌های بالقوه‌ای را شامل می‌شود تولید می‌کنند، که به آن یک نژاد پرورشی می‌گویند.

نژادهای پرورشی می‌توانند حاصل تلاقی‌ها باشند، مثل نژاد بوکفست در انگلستان، و یا حاصل کار اصلاح نژادی دقیق و عمیق باشد، مثل زنبور نژاد کارنیکا. ولی در هر دو صورت یک نژاد باید دارای استانداردهای ریخت‌شناسی و اخلاق و رفتاری ثابت باشد، تا بتوانم از طریق بررسی‌های مورفلوژی یا همان ریخت‌شناسی نسل‌های تولیدی به وجود آمده را با منبع مادری مقایسه کرد. یک هیبرید به هیچ وجه داری استاندارد ژنتیکی ثابت نمی‌باشد و فاقد ارزش نژادی است .

 

آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟ (Carniolan – Carnica)

خیر به هیچ وجه نژاد کارنیکای مورد استفاده زنبورداران کشور آلمان، نام تجاری نژاد کارنیولان نیست. موطن زنبور نژاد کارنیولان جزیره بالکان در کناره دریای سیاه است که دارای آب و هوایی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های واقعاً گرم و مرطوب است. این نژاد از لحاظ ظاهری، بسیار شبیه به کارنیکا است، ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و ویژگی‌ها، دارای تفاوت‌های چشمگیری با نژاد کارنیکا است.

نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش، سویس و کوه‌های آلپ است و به خاطر گسترش این نژاد در اروپای مرکزی و در اقلیم‌های متفاوت، این نژاد دارای لاین‌های متعددی است که حتی رنگ حلقه‌های شکمی آنان هم با هم کمی متفاوت است. نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین‌المللی است. این نژاد به خاطر قابلیت سازگاری و انعطاف‌پذیری بالایی که در اقلیم‌های متفاوت از خود نشان داده از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است.

در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبورعسل در سطح اروپا و بخش‌هایی از جهان هم از این نژاد استفاده می‌کنند.

 

 منبع : http://karnika.ir

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ملکه کارنیکا، جفت خورده + تلقیح مصنوعی + باکره برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید...